praktyczny informator dla turystów
Co kraj to obyczaj

Palacze nie mają w Stanach lekkiego życia. Wszystkie linie lotnicze wprowadziły zakaz palenia, nie można też kopcić w budynkach użyteczności publicznej. W restauracjach palić wolno tylko w niewielkich wyznaczonych enklawach. Osoby palące w miejscu, gdzie znajdują się dzieci, powinny liczyć się z ostra reakcją otoczenia.

W USA powitanie nie przebieg tak formalnie, jak w Europie. Powszechne jest zwracanie się do kogoś na „ty”. Przy czym użycie imienia nie oznacza od razu zażyłych stosunków. Amerykanie zachowują początkowo względem dystans, podobnie jak Europejczycy – tyle, że są przy tym nieco grzeczniejsi.

Nieważne czy w windzie, czy też w kolejce: wszędzie tam, gdzie nieoczekiwanie przyjdzie z Amerykanami spędzić dłuższą chwile, zaraz zaczną oni rozmowę na błahe tematy. ( It’s a great day, isn’t it?). Nie ma na celu do doprowadzenia do szczerej, dłuższej rozmowy pogawędki, a jedynie postrzegane jest jako grzeczność.

Turysta spotyka przyjaznych Amerykanów i spędza z nimi mile czas. Na zakończenie spotkania z reguły żegnany jest wzmianka o konieczności ponownego spotkania. Takiego zaproszenia nie należy traktować dosłownie, ponieważ to jedynie grzecznościowy frazes.

Krytykowanie przez turystów ze Starego Kontynentu nierozwiązanych amerykańskich problemów, jak dyskryminacja rasowa, polityka imigracyjna, posiadanie broni, polityka zagraniczna, może zostać potraktowane jako niegrzeczne.Sport

Zdecydowanie najbardziej popularnym sportem w Stanach Zjednoczonych jest futbol amerykański. Gra finałowa toczy się Super Bowl „korona futbolu”.

Drugie miejsce na sportowej skali popularności zajmuje baseball

NBA – National Basket Association. Gra w NBA to marzenie wszystkich zawodowych koszykarzy.

NHL – National League Hocket czyli rozgrywki hokeja na lodzie. Dwa najlepsze drużyny walczą w finale o Puchar Stanley.

Wędkarstwo jest dla Amerykanów jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu – nic w tym dziwnego przy tylu wspaniałych łowiskach.

Stany Zjednoczone to raj dla golfistów. W przeciwieństwie do Europy w Ameryce golf jest sportem dla mas, czemu sprzyja łagodny klimat.

Kto lubi spływy kanadyjką, kajakiem lub kajakarstwo górskie znajdzie w USA idealne warunki do uprawiania swojej pasji.

Spływ spienionymi nurtami rzek pontonami lub łodziami (rafting) cieszy się coraz większym zainteresowaniem – ciągle otwierane są nowe trasy.

W kraju Indian i kowbojów istnieją rzecz jasna rozmaite możliwości, by spędzić urlop na końskim grzbiecie.

Sporty wodne cieszą się w USA ogromną popularnością. Wielu turystów przyciągają krystalicznie czyste wody oraz drobno piaszczyste plaże.

W wielu dużych ośrodkach turystycznych i hotelach entuzjaści nart wodnych mają do dyspozycji motorówki i możliwość wypożyczenia sprzętu.

Na wybranych odcinkach linii brzegowej Atlantyku, dookoła półwyspu Floryda, wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, jak również przy kalifornijskich wybrzeżach Pacyfiku znajdują się liczne porty jachtowe, w których można wynająć łodzie (z załogą lub bez) i żeglować. Także na Wielkich Jeziorach i wielu innych mniejszych zbiornikach wodnych.

Stany Zjednoczone także w dziedzinie nurkowania są krajem nieograniczonych możliwości. W wielu miejscach można podziwiać kolorowy i różnorodny podwodny świat koralowców, ryb, mięczaków i skorupiaków.

Windsurfing jest uprawiany wszedzie tam, gdzie można się kąpać, zwłaszcza w wodach wokół Florydy, u wybrzeży Georgii i Karoliny Północnej, wzdłuż zatoki Meksykańskiej, na wybrzeżach Pacyfiku w Kalifornii oraz na Hawajach. W rejonach gdzie fale są wyższe, nieustraszeni pogromcy żywiołu uprawiają surfing na samej desce bez żagla. (surfing)

Turystyka piesza – wymarzonymi terenami wędrówek są niezliczone national parks, state parks i recreational parks.

Sporty zimowe – W ostatnich dziesięcioleciach otwarto rozległe regiony sportów zimowych w śnieżnych górach Północnego Wschodu oraz słynących z „szampańskiego śniegu” Górach Skalistych, kalifornijskich Sierra Nevada, a nawet w stanach pustynnych: Arizonie, Nevadzie i Nowym Meksyku.


Bezpieczeństwo, telefony alarmowe

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu oraz kontroli osobistej mieszkańców i turystów.

W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże za¬grożenie przestępczością (czego dowiedli Al. Capone, Magnum i policjanci z Miami). Dotyczy to zwłaszcza biednych dziel¬nic, a czasami także centrów miast wyludniających się zwykle wieczorem.

W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.Strefy czasowe w USA

Terytorium USA rozciąga się przez cztery strefy czasowe:
Eastern Time = UTC – 6h
Central Time = UTC – 7h
Mountain Time = UTC -8h
Pacyfic Time= UTC -9h

Osobne strefy czasowe obowiązują dla Alaski i Hawajów.

Godziny od północy do 12.00 w południe oznacza się skrótem a.m., zaś pozostałe dwanaście godzin – p.m.
Dzieci

Nikogo nie zdziwi informacja, że Stany Zjednoczone są wymarzonym miejscem na wakacje z dziećmi – zaczynając od fantastycznego świata Disneya w Orlando czy Anaheim, a możliwości spotkania prawdziwego Indianina czy kowboja. W popularnych atrakcjach turystycznych, hotelach, restauracjach dzieciom i rodzicom przysługują korzystne zniżki, co najlepiej świadczy o tym, że USA również najmłodszych turystów wita z otwartymi ramionami.

W hotelach i motelach dzieci mogą zwykle przenocować bezpłatnie w pokoju rodziców.Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V(w Europie 220V), wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Dlatego przed wyjazdem powinniśmy zakupić przejściówki (plug adapter) i konwertor napięcia - jeżeli nasze urządzanie nie obsługuje napięcia amerykańskiego.Gastronomia

Śniadanie najlepiej zjeść w jakieś kafeterii. Na tradycyjne amerykańskie śniadanie składają się: szklanka soku, kawa, jajka, smażone plasterki boczku lub smażona kiełbaska, smażone ziemniaki, naleśniki z syropem klonowym i rzecz jasna chleb tostowy.
Najważniejsza potrawą miesną obok hamburgerów są steki (t-bone, porterhouse, sirloin). Poza tym jada się sporo drobiu oraz wieprzowiny. Jako dodatek proponuje się ziemniaki w mundurkach lub frytki. Cenioną potrawą świąteczną jest Indyk.

Posiłek w fast foodzie to 5-10 USD.
Za 6-10 USD (zależnie od pory dnia) można zakupić wejściówkę do (np: Country lub China) Buffet, gdzie możesz jeść i pić ile tylko chcesz . Działa to na zasadzie „szwedzkiego stołu”. Mamy tam zazwyczaj bardzo szeroki wybór jedzenia, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Posiłek w bardziej „eleganckich” miejscach zaczyna się zazwyczaj od 12 USD.
Z reguły różnego rodzaju „dolewki” coli czy kawy są za darmo.
Ekskluzywnie powyżej 20 USD. W większości takich lokali czeka się na wskazanie miejsca przez personel.

Żywność w sklepach w USA jest droższa niż w Polsce, w przypadku niektórych produktów nawet kilkukrotnie. Zakupy najlepiej robić w tanich supermarketach (np. Wall-Mart). Warto też unikać sklepów położonych blisko centrum miasta. (przykładowo im dalej od Time Square na Manhattanie w NYC tym ceny w stają się niższe)

Ciekawostka: Poważnym problemem w Stanach Zjednoczonych jest powszechnie spożywana niezdrowa żywność o wysokiej zawartości kalorycznej i niewielkiej wartości odżywczej. Są to m.in. wysoko przetworzone wyroby cukiernicze, różnego rodzaju "przekąski telewizyjne" oraz produkty pochodzące z restauracji typu fast food. Zjawisko to doprowadziło do poważnych chorób społecznych, m.in. otyłości i cukrzycy, także wśród dzieci i młodzieży. Władze starają się zmienić te przyzwyczajenia, wprowadzając m.in. zakaz sprzedaży tego rodzaju żywności w szkołach.Język

Zapraszamy na specjalny artykuł w całości poświęcony językowi w USA.
http://stany-zjednoczone.blogspot.com/2011/02/jezyk-czyli-przydatne-zwroty-dla.html


Kiedy jechać?

Z uwagi na dużą powierzchnię kraju można by się spodziewać, że najkorzystniejszy czas podróży będzie różny dla poszczególnych regionów.
Na znacznych obszarach Stanów Zjednoczonych panuje klimat kontynentalny z bardzo mroźną oraz – zwłaszcza na Północnym Wschodzie i regionie Wielkich Jezior – śnieżną zimą oraz gorącym latem, trudnym do zniesienia dla przybyszów przede wszystkim na wilgotnych wybrzeżach na wschodzie i południu. Na suchym latem Zachodzie łatwiej znosi się wysokie temperatury.

W zależności od miejsca, które zamierza się odwiedzić trzeba przygotować się na ekstremalne zimno i wiatr, jak i bezchmurne niebo, z którego nieprzerwanie będą się lały strumienie ciepła. Taką też odzież należy z sobą zabrać - nie dajmy się zaskoczyć.

Szczyt sezonu turystycznego dla Amerykanów to okres pomiędzy Memorial Day (koniec maja) i Labor Day (początek września).


Komunikacja

• Koleją

Chociaż historia gospodarcza Stanów Zjednoczonych, a tym samym także rozwój sieci komunikacyjnej nierozerwalnie związane są z koleją, obecnie ten środek transportu pełni marginalną rolę. Dla oszczędności Amtrak pozamykał wiele nierentownych połączeń. Pomimo to jazda pociągiem przez bezdroża USA stanowi niezapomniane przeżycie.

• Autobusem

Autobusy firmy Greyhound kursują pomiędzy wsyztstkimi ważnymi miastami i ośrodkami turystycznymi Stanów Zjednoczonych. Planując dłuższe podróże warto wykupić Greyhound AmericaPass, ważny na 4, 7, 15 lub 30 dni, bądź Greyhound DiscoveryPass. Wymienione karnety można nabyć jedynie na terenie USA w biurach podróży.

• Samochodem

Każdy stan w USA ma obok ogólnokrajowych także własne przepisy ruchu drogowego. Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad odróżniających zasady ruchu w Europie od przepisów amerykańskich.

Pomimo ruchu prawostronnego na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo ma ten kierowca, który zjawił się tam pierwszy.

Dopuszczalna prędkość na terenach zabudowanych to 20-35 mph.
W pobliżu szkól, szpitalów, domów starców itp. 15 mph.
Na drogach wylotowych i krajowych z ruchem dwustronnym wolno z reguły rozpędzić się do 45 mph.
Na drogach z kilkoma pasami i na „ekspresówkach” (highways) wolno zwykle rozpędzić się do 55-70 mph.

Dopuszczalna zawartość alkoholu wynosi zależnie od stanu i hrabstwa od 0,0 do 1 promila!

Osoby poniżej 21 roku życia, nie mogą w ogóle przewozić napojów alkoholowych.

Jeżeli z żółtego autobusu szkolnego wychodzą dzieci należy się zatrzymać.

W USA światła sygnalizacyjne wiszą za skrzyżowaniem.

Skręt w prawo na czerwonym świetle jest dozwolony po całkowitym zatrzymaniu pojazdu i ustąpieniu pierwszeństwa (chyba że widnieje tabliczka „No turn on red”).

       Kto chce być niezależny od publicznej komunikacji, może wynająć zwiedzać Stany Zjednoczone wynajętym samochodem. By wynająć samochód, trzeba okazać uznawane w USA prawo jazdy i z reguły mieć co najmniej 21 lat. Warto ubezpieczyć wypożyczany samochód.

     Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności wizy. Należy pamiętać o obowiązku równoczesnego posiadania polskiego prawa jazdy wraz z jego tłumaczeniem na język angielski. Naruszenie przepisów drogowych karane jest wysokimi mandatami. W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 20 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów. Należy przede wszystkim pamiętać o nie przekraczaniu na autostradach dopuszczalnej prędkości, która różni się w poszczególnych stanach i może wynosić od 55 do 75 mil na godzinę (88–120 km/godz.).
Podczas kontroli policyjnej nie należy wysiadać z auta, trzeba otworzyć okno, trzymać ręce na kierownicy i poczekać na instrukcje funkcjonariusza.
Pro¬wadzenie pod wpływem alkoholu jest traktowane nadzwyczaj surowo i często kierowca zostaje od razu aresztowany.

Nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne. Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą.

Benzyna nalewana jest w galonach – 1 galon to ok. 4 litrów (dokładnie 3,89l).


• Samolotem

Chcąc uzyskać zniżki w podróżowaniu samolotem po rozległych obszarach USA należy kupować bilety z 21-dniowym wyprzedzeniem. Delta, British Airways i Virgin Atlanic oferują "Discover America Pass", który po niższych cenach zapewnia od 3 do 10 biletów (w formie kuponów) na podróże po USA.
Poczta – Telekomunikacja – Internet

    U.S. Mail realizuje przesyłkę listów i paczek, a także przekazy pieniężne.
Znaczki pocztowe można kupić w urzędach pocztowych, w automatach na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych.


    Telefony - zasięg jest wszędzie, budki telefoniczne są przy każdym zjeździe z autostrady, na postojach, stacjach benzynowych, w fast foodach. Przy tzw. Rest Areach (miejscach zjazdu na autostradach, gdzie można wypocząć, rozprostować kości albo się zdrzemnąć. Można spać na nich do 12 godzin i nikt ze służb porządkowych zaczepiać cię nie będzie) zawsze są policyjne telefony i w razie jakiegoś zagrożenia wystarczy nacisnąć guzik, aby skontaktować się z najbliższym posterunkiem policji czy highway patrol. Automaty są albo na kartę (wpisuje się PIN znajdujący się pod zdrapana warstwą), na monety (na „quarters”, czyli monety o nominale 25 centów), lub na kartę kredytową.

Połączeń z telefonów hotelowych należy się w miarę możliwości wystrzegać, ponieważ wiąże się to z wysokimi kosztami.

Dzwoniąc do Polski z USA należy wystukać: 011 (wychodzący) 48 (kod krajowy) 12 ( numer kierunkowy miasta w tym przypadku Kraków) i wreszcie numer abonenta.

Telefon komórkowy (cell phone) aby działał w Stanach Zjednoczonych musi być trzyzakresowy obsługujący 1900 MHz, co oznacza, że większość europejskich komórek nie będzie w USA działać.

   Na klawiaturze telefonów znajdują się także litery, stąd wiele numerów podawanych jest w formie łatwego do zapamiętania słowa. (np. ogólnokrajowa pomoc drogowa to: 1-800-AAA-HELP)
Dostęp do Internetu: kafejki już zniknęły z krajobrazu USA, jednak większość hotelów oferuje dostęp do komputerów z Internetem, czy też korzystanie z ich sieci wifi. W pubach, kawiarniach, restauracjach też zazwyczaj mamy dostęp do „hotspotów”.Miary, wagi i temperatury

• 1 cal (inch) [in] = 2,54 cm
• 1 stopa (foot) [ft] = 12 cali = 0,3048 m
• 1 jard (yard) [yd] = 3 stopy = 91,44 cm
• 1 mila (mile) [mi] = 1,61 km
• 1 US gallon = 3,78 l
• 1 funt (pound) [lb] = 16 uncji = 453,59 g
• 1 kg = 2,205 lb

• Stopień Fahrenheita [°F]: 32 + 9/5 x °C
Obecnie skalę Fahrenheita definiuje się przez porównanie ze skalą Celsjusza:
32 °F = 0 °C; 212 °F = 100 °CNoclegi

W popularnych ośrodkach turystycznych działają hotele na każdy gust i kieszeń. Luksusowe i zwykle bardzo drogie kompleksy wypoczynkowe z bogata oferta spędzania wolnego czasu określa się jako resort. Na turystów zmotoryzowanych czekają motele, często zlokalizowane w pobliżu ważniejszych krzyżówek długich tras.
W dużych miastach do dyspozycji są również różnego rodzaju hostele, gdzie płacimy jedynie za łóżko, a nie cały pokój. Jest to często najtańsza opcja, ale warunki też nie są najlepsze (brak prywatności, mało miejsca, wspólne łazienki itp). Ceny zazwyczaj wahają się tam od 15USD do 45USD za dobę.
Istnieją także pensjonaty (B&B), czyli wypielęgnowane hotele w zabytkowych murach z urządzonymi pokojami po królewsku, które mają swoją wysoką cenę.

Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja pokoju – zwłaszcza w pełni sezonu, telefonicznie lub przez Internet.
Parki narodowe i rezerwaty 

Wiele najcenniejszych pod względem przyrodniczym terenów objęto w Stanach Zjednoczonych szczególną ochroną. Wśród chronionych obszarów wyróżnia się parki narodowe i rezerwaty przyrody, obiekty umieszczone na liście zabytków oraz tereny wypoczynkowe. Użytkowanie tych miejsc podlega ograniczeniom, a odwiedzający muszą podporządkować się odpowiednim przepisom.

TOP 10 parków narodowych:

• Grand Canyon – najbardziej imponujący i najsłynniejszy wąwóz na kuli ziemskiej
• Yosemite – strome granitowe skały, wysokie sekwoje i piękne wodospady
• Yellowstone – „Old Faithful” i inne gejzery przyciągają tłumy odwiedzających
• Rocky Mountain – niezwykłe wysokogórskie krajobrazy
• Zion – wielobarwny park narodowy
• Bryce Canzon – dziwaczne formacje skalne w Utah
• Everglades – bagnista kraina zamieszkana przez krwiożercze drapieżniki
• Arches – przyroda tworząca dzieła sztuki
• Death Valley – najgorętsze miejsc na świecie
• Mesa Verde – tropem zaginionej cywilizacjiPrawo

   W wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani nawet mieć przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alko¬holu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
Tylko osoby w wieku powyżej 21 lat mogą grać w gry hazardowe.
W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
Pieniądze

   Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków. Bardzo trudno wynająć samochód nie mając karty kredytowej.


Walutą w USA jest dolar (USD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 25, 50 centów i 1 USD oraz banknoty o wartościach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 USD. Walutę wymienić można tylko w kilku większych bankach, dlatego najlepiej wziąć ze sobą wyłącznie dolary.


Za usługę fryzjerską, kelnerską czy za jazdę taksówką spodziewany jest napiwek (ok. 15%). Należy zawsze się z tym liczyć i zamawiając obiad w restauracji obok ceny uwzględnić odpowiedni procent.

Obce środki płatnicze są niechętnie akceptowane w Stanach Zjednoczonych, dlatego budżet wycieczkowy należy zestawić z kart kredytowych, czeków podróżnych w dolarach i pewnej sumy dolarów w gotówce.
Przyjazd, planowanie podróży

Najszybszym i najtańszym środkiem transportu do Ameryki jest samolot. Polska ma wiele połączeń lotniczych z USA - bezpośrednich (LOT) jak i z przesiadkami.

Kosztowna, ale zapewniająca niepowtarzalne wrażenia, jest podróż do USA statkiem. Niestety, od kilku lat Polska nie ma bezpośrednich połączeń drogą morską z USA, ale oferują je porty w Europie Zachodniej.

Zarówno w przypadku podróży drogą lotniczą, jak i morską obowiązuje poddanie się rygorystycznej kontroli bezpieczeństwa. Dlatego podróż należy tak zaplanować, by wystarczyło czasu na przejście kontroli przed odjazdem.

Samo otrzymanie wizy nie gwarantuje, że obcokrajowiec zostanie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych – decyzję w każdym przypadku podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Kłopotów mogą spodziewać się osoby, które podczas poprzednich pobytów naruszyły przepisy imigracyjne, lub których rzeczywisty cel przyjazdu różni się od deklarowanego.


Święta, Festyny, Imprezy

W Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo niewiele świąt państwowych, a nawet wówczas, z wyjątkiem Święta Dziękczynienia, Niedzieli Wielkanocnej, Bożego Narodzenia i Nowego Roku, liczne sklepy są otwarte. Za to banki, urzędy, szkoły, a nawet niektóre restauracje bywają wówczas zamknięte.

Ważne dni w USA:

• Trzeci poniedziałek stycznia Martin Luther King Day
• Dzień Zaprzysiężenia nowego prezydenta. Święto to obchodzi się 20 stycznia co cztery lata.
• Trzeci poniedziałek lutego to Dzień Prezydenta. Ustanowiono to święto głównie po to, aby uczcić jednych z najbardziej znanych prezydentów Ameryki – George’a Washingtona i Abrahama Lincolna.
•14 czerwca Amerykanie obchodzą Dzień Flagi.
• 4 lipca obchodzony jest Dzień Niepodległości, czyli chyba najbardziej znane i ważne święto dla narodu amerykańskiego. W 1776 roku ogłoszono deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii.
• 11 września – Rocznica zamachów na WTC
• Święto Dziękczynienia Amerykanie celebrują w czwarty czwartek listopada. Dzień ten pierwotnie miał podłoże religijne i miał upamiętniać pierwsze dziękczynienie pielgrzymów, którzy przybyli do koloni Playmouth w Ameryce z Holandii w 1621 roku.
• 25 grudnia - Święta Bożego Narodzenia
Zakupy

We wszystkich miejscowościach atrakcyjnych turystycznie nie brak możliwości robienia zakupów. Gdzie indziej oferta handlowa jest znacznie ograniczona. Ale każda szanująca się miejscowość ma przynajmniej po jednym „Mall” (centrum handlowe).

Podczas zakupów w USA można zauważyć, że na wiele towarów nałożony jest regionalny podatek od sprzedaży (sales tax), którego wartość różni się w poszczególnych stanach. Podatek dolicza się do ceny produktu.

Stosunkowo tani jest w USA sprzęt elektroniczny, zwłaszcza kamery i osprzęt. Bardzo korzystnie kupi się odzież (szczególnie jeansy), bieliznę, wyroby skórzane, kosmetyki, oraz sprzęt sportowy. Za cenione w świecie marki zapłaci się w USA o wiele mniej niż w jakimkolwiek europejskim kraju.


ZdrowieAmerykańska służba zdrowia jest – zwłaszcza pod względem innowacyjności – w światowej czołówce. W innych dziedzinach jednak, jak ogólny dostęp do służby zdrowia, znajduje się w nie najlepszej kondycji. W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia Stany Zjednoczone znalazły się na 15. pozycji. Rocznie wydaje się tam 1,8 biliona dolarów na służbę zdrowia.

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim po¬ziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje zwykle ponad 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów. Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych stosują te same zasady.

Ubezpieczenie zdrowotne to w USA rzecz niemal niezbędna, podobnie jak spory limit na karcie kredytowej. Często korzystniejszy okazuje się powrót do kraju i tam poddanie się kuracji.

Woda w USA jest ogólnie zdatna do spożycia, lepiej jednak zawsze wcześniej ją przegotować lub używać wody butelkowanej.