podział terytorialny czyli 50 stanów Ameryki


Lista 50 stanów w kolejności alfabetycznej.

Alabama - stan w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, położony nad Zatoką Meksykańską.

Obszar nizinny, od północnego wschodu ograniczony wyżyną Cumberland, od północnego wschodu górami Appalachy. Na północy sąsiaduje ze stanem Tennessee, na wschodzie z Georgią, na południu z Florydą, na zachodzie z Missisipi.Alaska - stan USA w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, nie posiadający bezpośredniego połączenia lądowego z główną częścią Stanów Zjednoczonych.

Graniczy od wschodu z Kanadą, a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją.

Dominują góry i wyżyny; szczyt Mount McKinley (6194 m n.p.m.) jest najwyższym punktem Ameryki Północnej; liczne stożki wulkaniczne. Do terytorium należą też Aleuty.

Ma największą powierzchnię i najmniejszą gęstość zaludnienia wśród stanów USA.Arizona - stan w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, od południa sąsiadujący ze stanem Sonora w Meksyku, od zachodu z Kalifornią i Nevadą, od północy z Utah, a od wschodu z Nowym Meksykiem.

Zajmuje obszar wyżynny, w północnej części rozciąga się wyżyna Kolorado.Arkansas - stan w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, sąsiadujący z Missouri, Oklahomą, Teksasem, Luizjaną, Missisipi i Tennessee.

Większość obszaru stanu jest nizinna (Nizina Missisipi), a południowo-zachodnia część wyżynna (wyżyna Ozark).

Najwcześniejszymi mieszkańcami tych obszarów byli Indianie żyjący wzdłuż rzeki Missisipi. W okresie, gdy tereny te stały się obiektem zainteresowania Europejczyków, żyły tam plemiona: Caddo (Kaddo), Osage i Quapaw.Connecticut - jeden ze stanów Nowej Anglii, w północno-wschodniej części USA.

Sąsiaduje ze stanem Nowy Jork na zachodzie, stanem Massachusetts na północy i Rhode Island na wschodzie.

Obszar wyżynny, przecięty doliną rzeki Connecticut. Rzeźba terenu w dużej części górzysta.Connecticut jest jednym z 13 pierwotnych stanów.

Pierwotną ludność tych terenów stanowili Indianie Algonkinowie.Dakota Południowa - stan w środkowo-północnej części Stanów Zjednoczonych, na obszarze Wielkich Równin.

Sąsiaduje od północy ze stanem Dakota Północna, od zachodu z Montaną i Wyoming, od południa z Nebraską, od wschodu z Minnesotą i Iowa.

Rzeźba terenu na ogół wyżynna, z głęboko wciętymi dolinami rzeki Missouri i jej dopływów. Na zachodzie Góry Czarne (ang. Black Hills) z najwyższym szczytem Harney Peak (2207 m n.p.m.).

Nazwa stanu pochodzi od zamieszkujących tam Indian Dakota (Siuksów).Dakota Północna - stan na północy Stanów Zjednoczonych, na obszarze Wielkich Równin. Od zachodu graniczy z Montaną, od południa z Dakotą Południową, od wschodu z Minnesotą, a od północy z Kanadą (Manitobą). Rzeźba terenu na ogół wyżynna. Stan zajmuje powierzchnię 183 111,62 km² i w roku 2000 miał 642 200 mieszkańców. Stolicą stanu jest miasto Bismarck. Największe miasto to Fargo.

Obszar ten był pierwotnie zamieszkany przez plemiona Indian Wielkich Równin, Mandanów i Hidatsów. Nazwa stanu pochodzi od zamieszkujących tam następnie Indian Dakota.Delaware - stan w USA, na wschodnim wybrzeżu, na Nizinie Atlantyckiej, nad Zatoką Delaware.

Na zachodzie i południu graniczy ze stanem Maryland, na północy ze stanem Pensylwania, a na wschodzie z New Jersey. Jeden z trzynastu stanów pierwotnych. Stan leży na obszarze Niziny Nadbrzeżnej i obok Florydy jest najniżej położonym stanem USA.

Duża część ziem uprawnych leży poniżej 18 m n.p.m. Na południu tereny bardziej piaszczyste i mniej urodzajne.

Drugi najmniejszy stan USA po Rhode Island. Pierwszy stan, który ratyfikował Konstytucję Stanów Zjednoczonych.Floryda - tan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie.

Floryda graniczy na północy z Alabamą i Georgią.

Teren jest nizinny, płaski lub pofałdowany, liczne jeziora i bagna, głównie na południu; 2/3 stanu pokrywają tereny leśne.

Floryda, hiszp. (pascua) Florida "Niedziela Palmowa", kwitnąca; Hiszpan Juan Ponce de León wylądował tu w tym dniu w 1511 r.Georgia - stan w południowo-wschodniej części USA, największy na wschód od Missisipi.

Graniczy: od północy z Tennessee, od wschodu z Karoliną Południową i Oceanem Atlantyckim, od południa z Florydą, od zachodu z Alabamą. Północna część Georgii leży w Górach Błękitnych (Appalachy). Na południe od nich rozpościera się płaskowyż Piedmont, który przechodzi w pofałdowaną Nizinę Nadbrzeżną.

Pierwotnie ludność tych terenów stanowili Czerokezi i Indianie Creek.

Georgia była jedną z trzynastu kolonii, które w 1773 zbuntowały się przeciwko panowaniu brytyjskiemu co zapoczątkowało amerykańską rewolucję.Hawaje - stan USA, położony na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego, nie posiadający lądowej łączności z kontynentalną częścią kraju, w odległości około 4 tys. kilometrów od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. km. Składa się z 137 wysp, w tym z 8 zamieszkanych – Hawaii, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Maui, Niihau i Kahoolawe. Powierzchnia wysp jest górzysta. Liczne są czynne wulkany.

Oficjalnie w stanie mieszka 1,2 mln ludzi, a w praktyce ponad 1,3 mln jeśli dodać turystów i żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych. Ogromna większość z nich, prawie 1 mln, mieszka na najgęściej zaludnionej wyspie Oahu. Tylko 6,6% mieszkańców stanu uważa się za rdzennych (Polinezyjskich) obywateli Hawajów. Największa grupa mieszkańców, około 41%, to imigranci z Azji lub ich potomkowie.Idaho - stan na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Na zachodzie graniczy z Waszyngtonem i Oregonem, na południu z Nevadą i Utah, na wschodzie z Wyoming i Montaną, a na północy z Kanadą.

Obszar północnej i środkowej części stanu jest górzysty (Góry Skaliste). Na południu występują niziny (dolina rzeki Snake).Illinois - stan w USA położony na środkowym wschodzie kraju (Mid East), mieszka tu największe skupisko Polonii (ponad 1 mln osób[potrzebne źródło]).

W 2000 roku języka angielskiego jako języka ojczystego używało 80,8% społeczeństwa, języka hiszpańskego 10,9% a języka polskiego 1,6% (około 185,749 osób). Ludzie komunikujący się w innych językach stanowili w 2000 roku 6,7%


Indiana - stan w środkowo-zachodniej części USA.

Graniczy ze stanem Michigan i jeziorem Michigan (od północy) oraz Ohio (od wschodu), Kentucky (od południa) i Illinois (od zachodu).

Obszar stanu jest równinny (nizina rzeki Missisipi), na południu i wschodzie pagórkowaty.

Pierwotnie zamieszkany był przez Indian grupy algonkińskiej, między innymi Delawarów i Potawatomi.Iowa - stan w centralnej części Stanów Zjednoczonych w międzyrzeczu Missisipi i Missouri.

Powierzchnia 145,8 tys. km², 2 926 324 mieszkańców (1991). Stolica Des Moines, 193 tys. mieszkańców (1991).

Całe terytorium stanu zajmują rozległe równiny.Kalifornia - najludniejszy, najbogatszy oraz trzeci co do wielkości (po Alasce i Teksasie) stan USA.

Położony na zachodnim wybrzeżu USA, nad Oceanem Spokojnym. Na północy graniczy ze stanem Oregon, na wschodzie ze stanem Nevada, na południowym wschodzie z Arizoną, a na południu z meksykańskim stanem Kalifornia Dolna.

Cztery największe miasta stanu to: Los Angeles, San Francisco, San Diego i San José. W Kalifornii znajduje się aż osiem z pięćdziesięciu największych miast USA.

Stan znany jest ze zróżnicowanego środowiska przyrodniczego i klimatu, a także z powodu wielorasowego i wielokulturowego społeczeństwa.

Terytorium stanu rozciąga się między wybrzeżem Pacyfiku a górami Sierra Nevada na wschodzie, pustynią Mojave na południowym wschodzie i lasów (z przewagą sekwoi i jedlicy) na północnym wschodzie. Centrum stanu zajmuje Dolina Kalifornijska, jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie. Leżąca na terenie stanu Dolina Śmierci (86 m p.p.m.) jest najniższym punktem w USA.Kansas -stan w środkowej części USA.

Kansas na północy graniczy ze stanem Nebraska, na wschodzie z stanem Missouri, na południu z Oklahomą, a na zachodzie z Kolorado.

Stan Kansas jest położony na Wielkich Równinach. Teren jest falisty, częściowo pagórkowaty.

Nazwa stanu pochodzi od nazwy miejscowego plemienia indiańskiego Kansa, tłumaczonej jako ludzie południowego wiatru.Karolina Południowa - stan w południowo-wschodniej części USA, graniczący od północy z Karoliną Północną, od południowego zachodu z Georgią. Granicę wschodnią stanowi Ocean Atlantycki.Karolina Północna -stan w południowo-wschodniej części USA, graniczący od północy z Wirginią od południa z Georgią i Karoliną Południową, a od zachodu z Tennessee. Granicę wschodnią stanowi Ocean Atlantycki.Kentucky - stan na środkowym wschodzie USA.

Kentucky graniczy od północy z Illinois, stanem Indiana i Ohio. Na południu Kentucky graniczy z Tennessee, na wschodzie z Wirginią Zachodnią i Wirginią, a na zachodzie z Missouri.

Zachodnia część stanu położona jest na Nizinie Missisipi. Część środkowa i obszary północno-wschodnie są pagórkowate (Wyżyna Cumberland).

Nazwa pochodzi od słowa z języka indiańskiego plemienia Wyandot, znaczącego prawdopodobnie równina.Kolorado - stan w środkowo-zachodnie części Stanów Zjednoczonych.

Na północy graniczy z Wyoming i Nebraską, na wschodzie z Kansas, na południu z Oklahomą i Nowym Meksykiem, a na zachodzie z Utah.

Teren górzysty (Góry Skaliste) i wyżynny.

Nazwa terytorium, a następnie stanu pochodzi od nazwy rzeki Kolorado.Luizjana - stan na południu USA, nad Zatoką Meksykańską.

Luizjana graniczy na północy z Arkansas, na wschodzie z Missisipi, a na zachodzie z Teksasem.

Nad Zatoką Meksykańską rozpościerają się obszary nizinne. W części południowo-wschodniej duży obszar zajmuje delta Missisipi. Na wybrzeżu występują liczne jeziora i bagna.Maine - jeden ze stanów Nowej Anglii, położony w północno-wschodniej części USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Na południowym zachodzie graniczy ze stanem New Hampshire, na północnym wschodzie z kanadyjską prowincją Quebec, a na wschodzie z kanadyjską prowincją Nowy Brunszwik. Rzeźba terenu wyżynno-górska (Appalachy); niziny jedynie na wybrzeżu.

Pierwotnymi mieszkańcami tych ziem byli Indianie z grupy algonkińskiej. Europejscy osadnicy zastali tu plemiona: Penobscot i Passamaquoaddy.Maryland - stan USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Jest jednym z 13 stanów założycielskich. Od południa graniczy z Wirginią i Wirginią Zachodnią, od wschodu z Delaware, a od północy z Pensylwanią.

Zatoka Chesapeake dzieli stan na dwie części – wschodnią – nizinną i zachodnią – wyżynną, łagodnie wznoszącą się w kierunku Appalachów.Massachusetts - jeden ze stanów Nowej Anglii, położony w północno-wschodniej części USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Na północy graniczy ze stanem New Hampshire oraz stanem Vermont, na zachodzie ze stanem Nowy Jork, a na południu z Connecticut i Rhode Island. Rzeźba terenu wyżynno-górska na zachodzie (Appalachy), niziny na wybrzeżu; urozmaicona linia brzegowa.

Nazwa stanu pochodzi od nazwy plemienia indiańskiego i oznacza miejsce wielkiego wzgórza.Michigan - stan Stanów Zjednoczonych Ameryki, leżący w części regionu Midwest nazywanej regionem Wielkich Jezior.

Nazwa pochodzi od nazwy jeziora Michigan, poprzez język francuski wywodzącej się od słowa misshikama (wielkie jezioro) z języka odżibwe.

Michigan leży na dwóch półwyspach – Półwysep Dolny ma większą powierzchnię i gęstość zaludnienia, Półwysep Górny, oddzielony od Półwyspu Dolnego Cieśnina Mackinac łączącą jezioro Huron z jeziorem Michigan, jest ważny ze względu na turystykę i zasoby naturalne.

W granicach stanu leży część czterech spośród Wielkich Jezior Amerykańskich – jeziora Michigan, jeziora Górnego, jeziora Huron i jeziora Erie, a także należące do tego samego systemu duże jezioro Saint Claire. Michigan posiada najdłuższą śródlądową linię brzegową spośród wszystkich stanów amerykańskich i najdłuższą po Alasce całkowitą linię brzegową (włączając wyspy). Najbardziej oddalony od Wielkich Jezior punkt na terenie stanu jest od nich oddalony o 137 km, najbardziej oddalony od naturalnych źródeł wody punkt stanu jest od nich oddalony o 10 km.Minnesota - stan leżący w środkowo-zachodniej cześci USA.

Zajmuje obszar 225 365 km² (12. pod względem wielkości), który zamieszkuje 5 167 101 mieszkańców (21. pod względem ludności).

Powstała 11 maja 1858 roku jako 32 stan w wyniku wyodrębnienia ze wschodnich obszarów Terytorium Minnesota.

Minnesota znana jako „Kraina 10 000 jezior” lub „Stan Gwiazdy Północnej”, oferuje mieszkańcom oraz turystom liczne możliwości rekreacji.

Blisko 60% populacji skupione jest w metropolii Minneapolis-Saint Paul, tzw. "Bliźniaczych miastach" (z ang. The Twin Cities), który jest stanowym centrum polityki, biznesu, przemysłu, transportu oraz międzynarodowej społeczności artystycznej. Pozostała część stanu nazywana jest „Przedmieściem Minnesoty”. W części zachodniej pierwotnie obejmowała tereny prerii, które współcześnie zajmowane są przez rolnictwo. W części wschodniej rozciągały się niegdyś lasy liściaste, a obecnie teren ten jest w wiekszości gęsto zaludniony. W części północnej rozciąga się stosunkowo najlepiej zachowana i rzadziej zaludniona preria. Chociaż większość mieszkańców stanu jest rasy białej i ma korzenie północnoeuropejskie, coraz większy staje się napływ imigrantów z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.
Ekstremalny klimat Minnesoty kontrastuje z powściągliwym charakterem jej mieszkańców. Stan znany jest z umiarkowanego podejścia w polityce i kwestiach socjalnych, zaangażowania obywatelskiego oraz wysokiej frekwencji wyborczej. Miejscowa społeczność klasyfikowana jest jako jedna z najzdrowszych w Stanach, a przy tym wyróżnia się wysokim wykształceniem i oczytaniem
Missisipi - stan w południowej części USA, położony nad Zatoką Meksykańską.

Od zachodu sąsiaduje ze stanami Luizjana i Arkansas, od północy z Tennessee, od wschodu z Alabamą.

Powierzchnia 125,4 tys. km². Ludność 2,94 mln mieszkańców (VII 2008). Stolica Jackson (Missisipi) (176,6 tys., I 2006 r., w tym ok. 1/3 ludności murzyńskiej).

Główny port morski: Gulfport (71,1 tys. mieszkańców, 2000). Powierzchnia stanu nizinna, średnia wysokość 91 m n.p.m. Największa rzeka: Missisipi.Missouri - stan w środkowej części USA, na obszarze Wielkich Równin.

Sąsiaduje ze stanami Iowa, Illinois, Kentucky, Tennessee, Oklahoma, Kansas, Arkansas i Nebraska, od południa wyżyna Ozark.

Przez stan płyną dwie duże rzeki, Missisipi i Missouri. Pierwotną ludnością tych terenów było plemię Missouri.

Największe miasta to Kansas City (największe miasto), Saint Louis (największa aglomeracja), Springfield, Independence i Columbia.Montana - stan w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą.

Nazwa prawdopodobnie pochodzi od hiszpańskiego słowa „montaña”, które znaczy „góra”. Chociaż Montana kojarzona jest przede wszystkim z położonymi na jej obszarze górami, około 60% terytorium stanu pokrywa preria, wchodząca w skład Wielkich Równin. Region nazywany jest Stanem Skarbów, Krainą lśniących gór i Krainą wielkiego nieba. Montana jest czwartym co do wielkości stanem USA, co w połączeniu ze stosunkowo małym zaludnieniem plasuje ją wśród regionów o wyjątkowo niskiej gęstości zaludnienia. Gospodarka Montany bazuje na rolnictwie, górnictwie i przemyśle drzewnym. Duże znaczenie ma także rozwinięta turystyka. W Montanie znajduje się Park Narodowy Glacier i duża część Parku Narodowego Yellowstone.
Nebraska - stan w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Nazwa pochodzi z języka Indian Oto i znaczy płaska woda, odnosząc się do rzeki Platte która przepływa przez stan.
Nebraska posiada bardzo dobrze rozwinięty sektor rolniczy i jest krajowym liderem w produkcji wołowiny, wieprzowiny, kukurydzy i soi. Największe miasta to Omaha, Lincoln, Bellevue, Grand Island i KearneyNevada - stan w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa "śnieżny".

Największe miasta to Las Vegas, Reno i Henderson.

Interesujące miejsca to: Strefa 51, Jezioro Tahoe, Las Vegas, Reno, Virginia City.New Hampshire - jeden ze stanów Nowej Anglii, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, nad Atlantykiem.Większość powierzchni stanu jest wyżynno-górzysta. W jego środkowej części znajdują się Góry Białe, należące do Appalachów.Ten mały stan odgrywa co 4 lata dużą rolę w amerykańskim życiu politycznym. W stanie mają miejsce pierwsze prawybory w procesie wybierania kandydata na prezydenta przez główne amerykańskie partie polityczne.
New Jersey
- stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim.

Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City (223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku.

Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).Nowy Jork - stan w północno-wschodniej części USA.

Graniczy z jeziorami Ontario i Erie, z kanadyjskimi prowincjami Ontario i Quebec, a także ze stanami Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey i Pensylwania. Od południowego wschodu dotyka Oceanu Atlantyckiego.

Największym miastem stanu jest Nowy Jork gdzie mieszka prawie połowa jego mieszkańców. Inne duże miasta to Buffalo, Rochester, Syracuse i Albany.Nowy Meksyk - stan na południowym zachodzie USA.

Od zachodu graniczy z Arizoną, od północy z Kolorado od wschodu z Oklahomą i Teksasem, od poludnia z Meksykiem.Ohio - stan w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, nad jeziorem Erie.

Nazwa pochodzi od rzeki Ohio, która tworzy jego południową granicę.
Oklahoma - stan południowej części Stanów Zjednoczonych.

Graniczy od północy ze stanami Kansas i Kolorado, od wschodu ze stanami Missouri i Arkansas, od południa z Teksasem, od zachodu z Nowym Meksykiem.

Na terenie stanu dominują rozległe równinne wyżyny. Równina wznosi się w kierunku zachodnim. Na wschodzie występują niewysokie pasma górskie, znane jako Kraina Ozark, z wyodrębnionym klimatem, także kulturowym.Oregon - stan w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, na wybrzeżu Pacyfiku.

Od południa graniczy ze stanami Kalifornia i Nevada, od wschodu z Idaho, w dużej części wzdłuż rzeki Snake, od północy z Waszyngtonem, w dużej części wzdłuż rzeki Kolumbia. Między dwoma łańcuchami gór, biegnącymi z południa na północ, Górami Nadbrzeżnymi i Kaskadowymi znajduje się Dolina Willamette – jeden z najbardziej urodzajnych regionów na świecie.

Oregon jest znany z dużej ilości deszczu, ale tyczy się to tylko jego zachodniej części.

Według spisu powszechnego, ludność stanu w roku 2000 wynosiła 3,42 mln. Był to wzrost o 20,4% w stosunku do roku 1990. Liczba ludności w roku 2004 oceniana była na 3,59 mln.Pensylwania - stan w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, pomiędzy rzeką Delaware a jeziorem Erie.Pierwszymi osadnikami europejskimi na terenie obecnego stanu byli Szwedzi, którzy osiedlili się w 1643 roku.Na mapie Pensylwania ma kształt prostokąta. Jego południowo-wschodni róg prawie dotyka do Atlantyku w okolicach Filadelfii, a północno-zachodni dotyka jeziora Erie. Przez środek stanu przebiegają góry Appalachy.Rhode Island - jeden ze stanów Nowej Anglii, położony w północno-wschodniej części USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Najmniejszy stan pod względem powierzchni, na północy i wschodzie graniczy ze stanem Massachusetts, a na zachodzie z Connecticut. Oficjalna nazwa tego stanu brzmi: State of Rhode Island and Providence Plantations.Teksas - stan w południowej części Stanów Zjednoczonych.

Położony na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, sąsiadujący ze stanami Luizjana i Arkansas na wschodzie, stanem Oklahoma na północy i Nowym Meksykiem na zachodzie. Na południowym zachodzie graniczy z Meksykiem. Obszar w większości wyżynny (Wielkie Równiny), w części południowo-zachodniej niewielkie obszary górzyste, w części południowo-wschodniej Nizina Zatokowa.

Największe miasta to Houston, Dallas, San Antonio, Austin i El Paso.Tennessee - stan na środkowym wschodzie USA.

Na północy graniczy z Kentucky i Wirginią, na wschodzie z Karoliną Północną, na południu z Georgią, Alabamą, Missisipi, a na zachodzie z Arkansas i Missouri.

Stan o bardzo wydłużonym kształcie. Wschodnia część stanu jest górzysta (Appalachy), środkową stanowi dolina Tennessee, a zachodnią wyżyna Cumberland i dolina Missisipi.

Roślinność stanowią lasy liściaste (zachód), mieszane (wschód) i jodłowo-świerkowe w górach.
Utah - stan na środkowym zachodzie USA.

Graniczy na północy z Idaho i Wyoming, na wschodzie z Kolorado, na południu z Arizoną, na zachodzie z Nevadą, na południowym wschodzie z Nowym Meksykiem (w jednym punkcie).

Był 45 stanem przyłączonym do Unii Stanów Zjednoczonych 4 stycznia 1896 roku.

Nazwa "Utah" pochodzi z języka Indian Ute, oznacza "ludzie gór".

Utah jest znane z bycia jednym z najbardziej homogenicznych religijnie stanów USA. Pomiędzy 58% a 72% mieszkańców jest zdeklarowanymi mormonami.Vermont - jeden ze stanów Nowej Anglii, położony w północno-wschodniej części USA.

Na północy graniczy z Kanadą, na południu ze stanem Massachusetts, na wschodzie z New Hampshire, a na zachodzie z Nowym Jorkiem.
Klimat umiarkowany ciepły, zimą z obfitymi opadami śniegu na terenach górskich.Waszyngton - stan w północno-zachodniej części USA na granicy z Kanadą.1897 do 1898 – miasto Seattle doświadcza gwałtownego rozwoju w wyniku odkrycia złota na północnych Klondike Gold Fields w Kanadzie.
Wirginia - stan w USA na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Wirginia na północy graniczy ze stanami Wirginia Zachodnia i Maryland, oraz z Dystryktem Kolumbii, na zachodzie ze stanem Kentucky, a na południu z Tennessee oraz z Karoliną Północną. Od wschodu znajduje się wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz zatoka Chesapeake.Wirginia Zachodnia - stan we wschodniej części USA.

Graniczy ze stanami: Ohio, Pensylwania, Maryland, Wirginia i Kentucky.
Przeważającą część powierzchni tego stanu zajmują tereny wyżynne i górskieGłówne rzeki: Ohio, Guyandotte i Greenbrier.Wisconsin - stan na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Wisconsin położone jest pomiędzy jeziorem Górnym na północy i jeziorem Michigan na wschodzie. Na zachodzie graniczy ze stanem Minnesota, na południowym zachodzie ze stanem Iowa, na południu z Illinois, a na północnym wschodzie z Michigan.

Obszar całego stanu jest w większości nizinny i występują tu liczne jeziora polodowcowe.

Według spisu powszechnego z 2001 r. Wisconsin miało 5 285 604 mieszkańców, w tym 505 358 to Amerykanie polskiego pochodzenia – Polonia.Wyoming - stan w środkowo-zachodniej części USA.

Na północy graniczy ze stanem Montana, na zachodzie ze stanem Idaho, na południowym zachodzie ze stanem Utah, na południu z Kolorado, a na wschodzie ze stanami Nebraska i Dakota Południowa. Południowo-zachodnia część stanu położona jest w Górach Skalistych, a północno-wschodnia na Wielkich Równinach.